Magyar jelölt a 2025-ös EU Bio Díjak döntősei között

Nyilvánosságra hozták a 2025-ös EU Bio Díjak döntőseinek neveit. Kategóriánként három-három projekt került kiválasztásra, így összesen 21 döntős versenyez 13 uniós tagállamból. Büki József gazdálkodó, a Velence-Bio Kft. tulajdonosa jelölést kapott a „Legjobb férfi biogazda” kategóriában.
A hét díj győzteseit szeptember 23-án, Brüsszelben, az éves EU Bio Nap alkalmából megrendezett ünnepélyes díjátadón jelentik be.
Az EU Bio Díjakat 2022-ben indították el az Ökológiai Termelés Fejlesztésére irányuló Cselekvési Terv részeként. A díjak célja az ökológiai értéklánc kiválóságának elismerése – a gazdálkodóktól és éttermektől a kis- és középvállalkozásokon (kkv) át egészen a városokig. Továbbá a bioágazat láthatóságának növelését és a bio-logó ismertségének bővítését is szolgálják. Az idei már a díj negyedik kiadása, amely hét különálló díjkategóriát tartalmaz. A nyertes projekteket azok kiválósága, innovációja, fenntarthatósága és inspiráló jellege alapján választják ki, kiemelve az ökológiai termelés és fogyasztás hozzáadott értékét. A győztesek lehetőséget kapnak arra, hogy szélesebb közönség előtt is bemutassák jó gyakorlataikat.
A díjakat közösen szervezi az Európai Bizottság, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság, a Régiók Bizottsága, a COPA-COGECA és az IFOAM Organics Europe. A zsűrit e szervezetek, valamint az Európai Parlament és az EU Tanácsának képviselői alkotják. A döntés során a projekteket átfogó szempontok alapján értékelik.
Az idei döntősök kategóriánként:
Legjobb női biogazda:
Sonia Meirhaeghe – SEP Terobio (Franciaország)
Kaisa Rautakannel – Kuorttisen Luomukanala (Finnország)
Albina Yasinskaya – Rozino ökológiai gazdaság (Bulgária)
Legjobb férfi biogazda:
Lieven Devreese – Het Polderved (Belgium)
Büki József – Velence-Bio Kft. (Magyarország)
Stefan Romstorfer – Neuland.bio (Ausztria)
Legjobb bio-régió / biokerület:
Võru megye (Észtország)
Bamberger Land ökomodell (Németország)
Murcia régió (Spanyolország)
Legjobb biováros:
Chaves (Portugália)
Valpaços (Portugália)
Bio-Stadt Bonn (Németország)
Legjobb bioélelmiszer-feldolgozó kkv:
Joseph Brotmanufaktur GmbH (Ausztria)
Herta Bio Apicole SRL (Románia)
Cantero de Letur, S.A (Spanyolország)
Legjobb bioélelmiszer-kiskereskedő:
Din drag de Bucovina Flying Market (Románia)
Radis&Bona eG (Németország)
Kornblume Brinker GmbH (Németország)
Legjobb bioétterem / vendéglátóhely:
Biohotel St. Daniel (Szlovénia)
Zotter Schokolade GmbH (Ausztria)
Peskesi étterem (Görögország)
További információ a pályázókról, kiválasztási szempontokról és a díjakról az EU Bio Díjak hivatalos oldalán található.
A biogazdálkodás és az ökológiai akvakultúra hozzájárul a műtrágyák, növényvédő szerek és antibiotikumok használatának csökkentéséhez, ezzel pozitív hatást gyakorol a klímára, a környezetre, a biológiai sokféleségre, az állatjólétre és a gazdák jövedelmére. Az EU-ban már 17,7 millió hektáron folyik ökológiai művelés, ami 2023-ra az összterület 10,9%-át tette ki. A lakosság növekvő tudatossága elengedhetetlen ahhoz, hogy elérhető legyen az Európai Zöld Megállapodás célja: 2030-ra a mezőgazdasági területek 25%-ának bio művelése, illetve az ökológiai akvakultúra jelentős növekedése. Az új Közös Agrárpolitika keretében mind a 28 stratégiai terv tartalmaz forrást az ökogazdálkodás támogatására.
Forrás: agrotrend.hu